Epidemiologie – nejčastější výskyt ve věku do 4 let, více v pásmech s chladnějším klimatem.

Etiologie – G- kokobacil, který dobře snáží chlad a množí se v něm. Přenos se děje pozřením nedostatečně zpracovaného masa (zejména vepřového), k nákaze je potřeba velmi vysoká infekční dávka (cca 1 milarda mikrobů).

Patogeneze – bakterie napadá terminální ileum, kde může pronikat do hlubších částí střevní stěny a vyvolává zánětlivé až nekrotické změny. Organismus žije uvnitř makrofágů, tělo se proto může bránit specifickou imunitou, do té doby pouze vznikem granulomů.

Klinický obraz – inkubační doba je cca 5 dnů. Vniká horečnatá enterokolitida se stolicí s příměsí krve a hlenu a končí za cca 7 – 10 dnů. Komplikací mlže být vznik reaktivní artritidy a erythema nodosum.

Diagnostika – základem je kultivační vyšetření stolice (nutné speciálnější půdy a průkaz trvá déle). Po 2 – 3 týdnech je možný serologický průkaz (zejména v rámci došetření reaktivní artritidy).

Terapie – základem je hrazení tekutin a minerálůstandardní protiprůjmová opatření a dieta.  Antibiotika bývají podávána u těžších případů (fluorochinolonydoxycyklincefalosporin III. genrace).

Prevence – nutná důsledná tepelná úprava vepřového masa